Igazából minden forradalmi technológiaváltást (amikor teljesen új alapokra kerül) furcsa mód rengeteg mítosz kísér. Ez van a felhővel is. Pedig a felhő a barátod és segít spórolni. És amúgy is olyan aranyos az ikonja:
Nézzük a tévhiteket!
- ez csak egy hóbort - nem!
Ismersz olyat aki, vásárolt a vaterán? Gmail-es az e-mail címe? Online bankol, vagy kuponos oldalakat vesz igénybe? Facebook? Persze, hogy ismersz. Az emberek már most is támaszkodnak a felhő szolgáltatásokra. És ez napról napra tovább nő. Egyre többünk életének egyre nagyobb része. - ez csak a felhasználóknak megbízható - nem!
A cégek ugyanúgy támaszkodnak a felhőre, mint Te vagy Én. Több ezer vállalat használ online CRM rendszert (mi is), vagy elemzi, követi az értékesítési adatait (mi is). Bizalmas projektekben kooperálnak egymással (mi is), mindezt a felhőn. Tévhit, hogy a fizető ügyfeleknek biztonságosabb lenne egy szolgáltatást használni. Ezek a vállalkozások az üzleti modelljük (úgy hívják: freemium) miatt kínálják neked ingyen a szolgáltatásukat. Nem azért, hogy neked gyengébb minőségben vagy felelősségmentesen tehessék. Abszolút nem érdekük, mert nekik Te, mint ingyenes felhasználó vagy a potenciális vevőjük. Tehát csak azért adják ingyen, hogy megismerkedj velük. - a felhő kockázatosabb, mint a hagyományos infrastruktúra - nem!
Ugyan első hallásra úgy tűnhet, hogy amit a felhőben tárolunk, az valahol lebeg felettünk. Nem így van. Valójában nagyon is biztonságos helyeken tárolják. Míg te a számítógépedet és a rajta lévő adataidat napjában többször hagyod őrizetlenül magára, addig ezek a cégek a szerverparkjaikat (ahova a Te anyagaid is kerülnek) fizikailag biztonsági szakemberek gárdájával őrzik, míg digitálisan IT-sok tömkelegével.5 dolog amit egy betörőtől tanultam >>>
Nekik az a munkájuk, azért kapják a fizetésüket, hogy a Te holmijaidat (is) védjék. Például így néz ki a Google egyik szerverparkja:
az Apple solar-os cloud parkja:
Mindent összevetve a felhő szolgáltatások sokkal biztonságosabbak, mint az adatok koncentrált tárolása (számítógéped). Ezeket az adatokat folyamatosan klónozzák, tehát egyszerre több biztonsági másolat is van. Te mikor készítettél a gépedről biztonsági másolatot? Egyáltalán csináltál már valaha? - a felhő drágább - dehogy!
Vállalkozások tömege tért már át pont a spórolás miatt. Egy vállalkozás sem tud olcsóbban működtetni például saját szervert. A mezei felhasználóknak, mint nekünk, az esetek többségében pedig teljesen ingyenes is. Ez pont olyan, minthogy költségesebb fenntartani magunknak egy baromfitelepet, mint venni egy kiló csirkehúst. - nincsenek biztonságban a feltöltött anyagaim - de bizony!
Tudom én, hogy a legnagyobb félelem inkább az, hogy akkor ott bárki belenézhet. Nos számos netes tároló kínál alapszintű biztonságot, azonban itt is, mint a saját gépeden, a biztonságot te tudod fokozni. Ahogy a laptopodon, úgy a neten tárolt anyagaidat is tudod titkosítani, ebben semmi sem akadályoz meg. Ha ettől félsz, akkor már egyből titkosítva töltsd fel.
Most is az összes adatod online.
Ha elmész az orvosodhoz, akkor ő lekéri a TB számod és értesít, ha elmaradásod van. Nincs a gépén az összes TB szám. Interneten csatlakozik a TB rendszeréhez és lekéri. A rendőr ugyanígy kéri le a kocsijából a kötelező biztosításod adatait. Ha jártál már közjegyzőnél, akkor ott is láthattad, hogy amikor elkérik a személyidet, akkor a monitoron még a fotód is megjelenik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.