A mókusok spórolnak.

spórolási tippek

Ezeket pakold be, ha kirándulni indulsz!

2019. május 24.

Becsomagoltunk egy jó kis kiránduláshoz, hogy te se hagyj otthon semmi fontosat! Ebben a cikkben összegyűjtöttük azokat az alapvető és egyéb praktikus holmikat, amiket jó ha magaddal viszel, ha túrabakancsot húzol.

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles.jpg

 Egyre csalogatóbb az idő, hogy a mókus felkapjon egy hátizsákot, összerántsa a családot vagy a haverokat és kirándulni induljon a természetbe. Igen ám, de néhány kilométer után nagyon nem lesz mindegy, hogy mekkora súlyt kell cipelni a hátadon, de valahogy az az opció sem vonzóbb, hogy valami olyan fontos maradjon otthon, ami nagyon kellene már az első 10 percben.

Most megpróbáljuk úgy átrágni magunkat ezen a problémán, hogy a végén az optimális súlyú és tartalmú pakk jöjjön ki belőle. Velem tartasz? Helyes, akkor lássunk is hozzá!

Az első aranyszabály, hogy mindenből a leghelytakarékosabb, legkevésbé kényes, legkönnyebb súlyú darabokat válasszuk! Egy átlag hátizsák jelentősen veszít a súlyából és így te is a hátadra nehezedő málhádból ahogy telik a kirándulás. A kaja-pia az egyik legnagyobb helyigényű dolog, de az szép lassan majd elfogy, szóval nem kell megijedni a hatalmasnak tűnő összekészített táskától!

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_5.jpg

Hogy is kell nekiállni egy túrafelszerelés összeállításának?

Mindenek előtt tisztázd le, hogy:

  • hová
  • és mennyi időre indulsz
  • miket szeretnél ott csinálni
  • a várható időjárás is kulcskérdés (de persze az időjárás jelentés úgyis tévedni fog erre érdemes előre készülni)
  • de arról se feledkezz meg, hogy kikkel indulsz útnak 

Mert nagyon nem mindegy ám, hogy egy hetes hegymászás lesz program öt haverral (megoszlik a felszerelés egymás között), vagy egy laza 10 kilométeres erdei séta három gyerkőccel és egy kutyával (ahol szinte mindent te cipelsz).

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_6.jpg

Most, hogy megbeszéltük, hogy ezek a kérdések milyen fontosak én úgy igyekszem bepakolni a világ legklasszabb képzeletbeli hátizsákját, hogy fogalmam sincs, hogy a fenti kérdésekre te mit válaszoltál, ráadásul rólad is csak annyit tudok, hogy egy belevaló, természetjáró mókus vagy. :)

Mókus jólléti ellátmány

Kisebb balesetek, rendszeres gyógyszer szedést igénylő betegségek bizony még a legjobb mókusoknál is előfordulnak, így ezekre időben (indulás előtt) gondolni kell és be kell pakolni a szükséges kellékeket hozzá.

  • gyógyszer amiket muszáj a kirándulás alatt bevenned, plusz aszmára, allergiára, cukorbetegségre hirtelen kellő gyógyszerek (de ezt te biztos jobban tudod bárkinél)
  • fájdalomcsillapító (nincs rosszabb egy kirándulás hosszig tartó fejfájásnál)
  • ragtapasz, egy kis adag kötszer, fertőtlenítő oldat vagy spray sérülésekre (a hátha esetekre)
  • kullancs, szúnyog és mindenféle egyéb életmegkeserítő rovar riasztó spray (ezzel nem árt a séta elején és közben is végigfújni magad)
  • kullancs kiszedő kanál, csipesz (patikába árulnak, a házi módszereket eltávolításnál hanyagoljátok)
  • mókushölgyek pakoljanak maguknak külön egészségügyi csomagot, ha aznapra pont időszerű a használatuk
  • kézfertőtlenítő gél, nedves törlőkendő, nagyobb mennyiségű papírzsepi/WC papír
  • csipesz, mini olló esetleg zsebkés (szálka és más mini vészhelyzet esetére, az olló/kés ráadásul sok más helyzetben is hasznos lehet)

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_2.jpg

Tele has projekt

Nyilván nem azért megyünk kirándulni, hogy majszolhassunk egész úton, de a nagy erőfeszítés közben bizony jólesik némi nyalánkság.

  • víz plusz igény esetén tea, kávé (sok víz mert nemcsak inni, tisztálkodni is kellhet) Legjobb ha olyan tartóban viszed, ami ahogy örül összetekerhető vagy összenyomható és minimális a súlya. Ha több üveggel pakolsz az egyiket lefagyaszthatod, hogy később is legyen hideg innivalód.
  • strapa-; és időjárás álló szendvicsek (A majonézes-lazacos szendót majd vacsira megeszed, ha hazaértél.)
  • cukorkák, csoki (Finom ráadásul, ha hirtelen leesne valamiért a vércukor szinted nagyon jól jön.) A cukor jobb, mert a csoki hajlamos szétolvasni és mindent összekenni.)
  • ha sütögetés is lesz a programba, akkor ahhoz szükséges felszerelés (Ne felejtsétek el eloltani teljesen a tüzet mielőtt távoztok!)

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_8.jpg

Szépen telik az a bizonyos hátizsák, de még messze nem vagyunk a bepakolás végén. Ha ügyesen csomagolsz, fél úton járhatsz a táska mélyén. (A karabineres kívülről felakasztás is nagyszerű csomagolási technika. ;) )

Ezekre gondoltál?

  • nejlon zacskó vékony, de nagyobbacska füllel Utáljuk, mert környezetvédelem meg egyébként is fúj, de jól jön vízvédelemhez, tároláshoz, szemét gyűjtéshez (Nem dobáljuk ám el, haza/szemetesig visszük, mint a rendes mókusok!)
  • egy minimális fizikai felszerelést igénylő társasjáték a pihenőkhöz vagy az utazáshoz
  • igazolvány és némi pénz annyira alap, hogy tuti otthon marad, mint a kívülről a bejárati ajtóban felejtett lakáskulcs (Ne is kérdezd, honnan jutott eszembe. :) )
  • fényképezőgép ha indokoltnak látod

Május van, de közeleg a tél :)

Egy igazi felkészült mókus az időjárásról sem feledkezik meg, mert Murphy-törvénye, hogy amint zavaró lesz már szakadni fog az eső, fújni fog a szél és a hőmérséklet is drasztikusan csökkenni/emelkedni fog. Azt ugye mondani se kell, hogy a világ legkényelmesebb, már agyonnyúzott, betört bakancsában indulj csak el?! :)

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_3.jpg

Az alap ruha egy jól szellőző, várható időjárásnak megfelelő, kényelmes ruha legyen. A térd alatt lecipzározható gatyák, és "lecsatolható" ujjú felsők ideje most jött el.

  • egy termo pulcsi (Léteznek direkt extra vékony, de nagyon meleg darabok)
  • egy nagyobb sál vagy kendő Nemcsak a hideg ellen jó, amikor magadra terítheted, de kényszer helyzetben lehet vele összekötni dolgokat vagy felkötni valamit. Para mókusként vagy ezer helyzetet tudnék mondani, mikor pont kell: karsérülés, elszakad nadrágöv, jégkorszak újbóli eljövetele, fára akasztani valamit stb.

Egyébként ha nem akarsz annyi mindent cipelni ezeket egy merész húzással egy tábori azaz nagyon gyorsan száradó, helytakarékos törölközővel is kiválthatod, hiszen ha muszáj magadra tudod teríteni azt is.

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_7.jpg

  • váltás (boka) zokni Ha lesz patak, folyosó és beleesel még nagyon jól fog jönni, amíg meg nem kell, jól lehet bele törékenyebb dolgokat rejteni és kis helyen is elfér.

Persze ugyanakkor sivatagi forróság is várható...

  • napszemüveg
  • naptej (Nagyon tud fájni, ha egész nap süt rád a szórt fény is, olyan színűre fogsz odakozmálni néhány óra alatt, mint egy szerecsen.)
  • ha szükségesnek érzed egy körülményeknek megfelelő kalap vagy baseball sapka
  • hosszú hajú mókus kisasszonyoknak egy hajgumi megváltás lehet

Különleges esetekre is készüljünk...

  • zseblámpa (elemeket cserélni, működést ellenőrizni indulás előtt) Ha rátok sötétedik, eltévedtek és keresnek benneteket jelezni még jól jöhet, Nem kell nagy méretű, egy egészen mini is megteszi.
  • iránytű Kihagyható, de lehet kapni medál méretű, nyakláncra, kulcscsomóra fűzhetőeket, van amikor jól jön.
  • teljesen feltöltött telefon Mindenki utálja ilyenkor, nem kell bekapcsolni, de ha segítséget kell hívni legyen nálad. Fontos számok legyenek elmentve (mentők, autómentők, helyi erdészet stb.)

tura_hatizsak_bepakolasa_kirandulas_felszereles_4.jpg

Még egyszer gondolj a kikkel is indultál és hová kérdésekre

Ha hegymászás volt a terv vagy egy jó kis ottalvós sátrazás, akkor speciális felszerelés is kelleni fog és egészen más holmik is a táskába kell, hogy kerüljenek, ha hozzád tartozó gyerek vagy kutya is lesz a kiránduláson. Ezekre az eshetőségekre azonban annyira speciális és egyedi kiegészítők kellenek, hogy ebben a cikkben sajnos nincs kapacitás mindegyiket külön-külön kifejteni, de te majd gondolj rá, ha csomagolsz!

Na a hátizsák már tele van, a lelkesedés az egekben, nem maradt más hátra, mint felkapni a pakkot és elindulni egy kellemes természetjárásra. Hajrá mókusok, majd írjátok, meg hogy merre jártatok és ti mit dobtatok még a csomagotokba!

 A cikk megírását a Provident támogatta.

utazás szabadidő kirándulás praktikus pakolás csomagolás

7 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://sporolok.blog.hu/api/trackback/id/tr4614793642

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Brumo 2019.05.25. 23:06:28

Drámai a helyesírásod. Ha nem vagy elég jártas benne, bízz meg egy nyelvi lektort, Mókuskám.

Tke 2019.05.25. 23:54:04

A bevezető "alapvető" és "praktikus" holmikról szól, amihez képest túl sok fölösleges tételről esik szó (hajgumi, kézfertőtlenítő gél, törlőkendő). Közben olyan fontos eszközök maradnak ki, mint az esőkabát, a térkép, térkép alkalmazás okostelefonra, sziklásabb terepre a túrabot, és az alapvető kalap, vagy a kézi törülköző opcionális kiegészítőként szerepel ("ha szükségesnek érzed").
A haverkodó sallangok felhígítják a lényegi mondanivalót, elvész a lényeg.
Logikai finomság, hogy a bevezetőben alapvető és praktikus holmi listáját ígéri a szerző, néhány sorral lentebb pedik "a világ legklasszabb képzeletbeli hátizsákját" próbálja bepakolni.
A helyesíráson tényleg lehetne dolgozni. A nagyobbik baj, hogy az írás inkább közhely gyűjtemény, mint praktikus segítség...

Adi21 2019.05.26. 02:25:28

Csak nekem tetszett akkor? Egesz praktikus tippek vannak benne, nyilvan nem teljeskoru, de inspiralodtam belole.

clemens 2019.05.26. 06:36:44

Összetettebb ez annál minthogy ilyen felületes írásban összefoglalható lenne.
Kevered a kirándulást, a túrát, és a piknikezést, holott alapvetően más a felszerelés igényük. Egy 10km-es János-hegyi kiránduláshoz nem viszünk házipatikát, meg lámpát, a kullancsot úgyis csak otthon veszed észre, nem kell a terepen műteni.
Teának, kávénak még soha nem éreztem hiányát, mosakodásra az út közbeni források, vízfolyások valók, nem a hozott víz. Az iránytű a GPS telefon mellett már idejétmúlt eszköz.
Szerintem kezdj el túrázni, és egy év múlva - miután hetente lenyomtál egy 15-30km-es távot - megírhatod az "egy kezdő túrázó tapasztalatai" bejegyzést.

SzAdam 2019.05.26. 07:16:46

@Tke: kézfertőtlenítő gél, törlőkendő fölösleges? Akkor te vagy nem könnyítesz magadon egész nap vagy ritka igénytelen vagy.

Tke 2019.05.26. 11:54:58

@SzAdam: Nagyszüleim és szüleim még a szőlőművelésben járták a hegyet, aztán bennünket vittek úgy öt éves korunktól. Remek gyerekkorunk volt vegyszerek és "kultur okosságok" nélkül. És jópár nomád tábort végigvezettünk az erdők mélyén.
Aki beteg, az ne induljon el túrázni, aki pedig nagyjából egészséges, annak ezek nem szükségesek, sőt...
Clemens olvtárs is jókat ír, érdemes kipróbálnod.

Róbert László 2019.05.26. 13:53:43

A sebfertőtlenítő és kezelő anyagok valamint a tartalék száraz alsó ruházat és tűzgyújtó eszköz is fontos. Valamint egy svájci bicska , zsínór vagy méreg uinjekció, ha a medvetámadás utáni túl nagy és elviselhetetlen fájdalmas sérülést nem képes elviselni valaki. A feltöltött telefont vészhívás funkcióba kell átkapcsolni az energiatakarékosság miatt.
süti beállítások módosítása