Leleményes fajként régóta megoldjuk a sörünk hűtését, de azt hiszem, a kezdeti jégvermek, középkori pincék és kutak már neked sem hiányoznak! A jégtömböket lovaskocsiról árusító kereskedők kiabálása is sokáig visszhangzott az utcákon, de ez maradjon is történelem (és nem a lovaskocsik miatt).
Rengeteget fejlődtek a hűtők ahhoz képest, hogy közel 100 éve - 1913-ban - adták át az első háztartásbeli hűtőszekrényt, Chicagoban. Az ammóniás kompresszoros hűtőszekrényeket követték a freonos hűtők, amik rendkívül népszerűen voltak, amíg ki nem derült, hogy ez a technológia károsítja az ózonréteget, és az Európai Unióban betiltották.
De hol is tartunk ma? Átkalauzollak a modern hűtőfunkciók útvesztőjén, ahol az ételek hidegen tartása már alapfunkciónak számít, és sokkal többet várunk el masinánktól. És ők lelkesen teljesítik is!
Door in door hűtők
Hányszor szólt rád anyukád, amikor kicsi voltál, hogy ne szellőztesd a hűtőt, hanem vedd ki, amit akarsz és csukd be gyorsan? Sokszor, igaz? Jogos volt a követelése, hiszen a hűtőszekrények fogyasztásának nagyon nem tesz jót, ha nyitogatják és sokat van kitárva az ajtaja.
Éppen ezért fejlesztették ki a door in door hűtőket, aminek az a lényege, hogy az ajtó külső része külön is kinyitható, amibe az apróságokat és üdítőket lehet pakolni. Ha úgy tetszik, dupla ajtajú hűtőről van szó, ahol a hűtő nagyobbik része teljesen védve van a beáramló melegtől, amikor pl. csak egy innivalót keresel magadnak.
Átlátszó hűtőajtók
Nagyapám mindig azt mondogatta, hogy ezek a gyerekek a hűtőajtóban fáznak meg, nem kint, a koripályán. Hát, ennek a kornak vége, mert az átlátszó (vagy átlátszóvá varázsolható) hűtőajtók segítségével a "mit egyek ma" kérdés feltevése utáni 10 perces hűtőtanulmányozás már csukott ajtóval is megoldható.
Én ugyan nem biztos, hogy bevállalnám (tekintve, hogy nem biztos, hogy mindig makulátlan rend és szépség uralja a hűtőmet), de azért ez nagyon menő!
Az okoshűtők ajtaján a kijelzőt kétszer kell megkopogtatni, hogy megmutassa, mi látható a hűtő belsejében. Ez már jobban tetszik nekem is, mert akkor nem folyamatosan látszik a kupi. :)
Üzenőfal a hűtőajtón
Zseniális húzás volt a Smeg gyártói részéről felismerni azt, hogy a legtöbb ember a bevásárlólistát és a családi üzeneteket is a hűtőajtón szereti tárolni. Ezt a szokást aknázták ki, amikor megalkották az üzenőfalas hűtőket. A fekete anyaggal bevont ajtók újraírhatók, így a gyerekrajzokat nemcsak kitűzni lehet rá, hanem egyből az ajtóra is el lehet készíteni.
Arra is szuper, ha valamit nem akarsz elfelejteni, és jó lenne, ha valami folyamatosan emlékeztetne rá (mint pl. az újévi fogadalom).
Minibárral felszerelt frigók
A jégkocka- és a jégkásaadagoló már nagyon sok prémiumkategóriás hűtőszekrényben megtalálható, és bár a beépített minibár már ezeknél a készülékeknél is kuriózum, de elérhető funkció. Egészségünkre!
Francia ajtós modellek
Kihúzható fiók a hűtőben? Simán! Különböző helyeken és különböző funkciókkal kerülnek fel ezek a megoldások a hűtőkre. Vagy a normál hűtőtér és a fagyasztó közé egy vékony fiókot helyeznek el az apróságoknak, vagy a fagyasztórész ajtaját cserélik le erre a formára. Ha ilyen hűtőt szeretnél, akkor a Samsung, LG vagy Whirlpool kínálatában keresd!
Okoshűtők
Úgy tűnik, a mai világban már mindenünk okos: a telefonunk, a TV-nk, sőt, Amerikában már az ásványvizet is okosnak hívják. Miért is maradna ki a sorból pont a hűtőnk! Ha szereted a high-tech cuccokat és az extra szolgáltatásokat, akkor jól figyelj, mert ezeket a funkciókat neked találták ki!
A hűtők ajtajába érintőképernyőt szerelnek, és így a hűtőd számos szuper tulajdonsággal gazdagodik. Pl. minden ajtónyitás után 3 kamera lefényképezi a hűtő tartalmát, és igény szerint elküldi a telefonodra, hogy ha hazafelé bevásárolnál, akkor pontosan tudd, mi is volt utoljára otthon és mi hiányzik.
A Samung Family Hub modellje például visszaszámolja a termékek lejáratát, és bizonyos idővel előtte üzenetet küld arról, hogy ideje őket elfogyasztani. Én imádnám! :) Sajnos, ez a funkció csak akkor működik, ha előtte kézzel bepötyögted a lejárati dátumokat a csomagolásról. Nem rossz, de tessék még fejleszteni ezt a rendszert, mert nagybevásárlás után le a kalappal, ha valaki végigmegy az összes lejárati dátum begépelésén.
Az okoshűtőkön már filmet is lehet nézni, zenét hallgatni és egy hatalmas adatbázisból a receptek közül is lehet válogatni.
A rengeteg funkció közül csak néhányat emeltem ki, de ha ilyen hűtő a szíved vágya, akkor neked már biztos nem tudok újat mondani, nem igaz? :) Ezeknél a hűtőknél azonban jobb vigyázni, mert a hűtőszerelő mellé nem árt a Nasa szakiját is kihívni, ha baj van.
Extra funkciók és értelmezésük
A végére egy kisokos, hogy a jól csengő hűtőfunkció-leírásokat te is meg tudd fejteni:
No frost, frostless, frost free: Mindegyik arra szolgál, hogy gátolja a jégképződést. Ezeknek a technológiáknak köszönhetően kevesebbszer kell leolvasztani a hűtőt, és gyorsabban túl lehet esni a manuális leolvasztáson, de ne tévesszenek meg, ezektől függetlenül, minden hűtőt le kell olvasztani bizonyos időközönként.
Vakációs üzemmód: Ez a funkció felkészíti a hűtőt arra, hogy kevesebb ajtónyitásra kell számítania, tehát kisebb gőzzel is elég hűteni, mert nem lesz hőmérséklet-ingadozás és kevesebb a hűtőben az élelmiszer. Ennek ellenére, a fagyasztó normál üzemmódban marad. A funkció a szagok és a penészesedés kialakulását gátolja.
Profresh: Annak érdekében, hogy az élelmiszerek ne száradjanak ki, gondoskodik az ideális páratartalomról.
Clean air: Egy speciális szűrő tisztítja a hűtő belsejének levegőjét.
Multiair flow: Gondoskodik róla, hogy a hűtőtérben mindenhol egyenletes legyen a pára és a hőmérséklet.
Frostmatic: Lényegében a gyorsfagyasztást nevezzük így.
Coolmatic: Erre a funkcióra akkor van szükség, ha hirtelen nagyobb mennyiségű hűtetlen élelmiszer kerül a hűtőbe, ilyenkor a hűtő egy rövid ideig alacsonyabb hőmérsékletre kapcsol, majd visszaáll az alapbeállításra.
Igaz fagylaltkelyhet még nem készítenek ezek a hűtők, és parancsszóra a vacsorát sem varázsolják az asztalra, de már most is magas szinten kiszolgálják a fogyasztói igényeket. Kíváncsian várjuk a további újításokat is, de addig is van miből válogatni!
Írd meg, neked melyik a kedvenced és milyen funkciókat tudnál még elképzelni!? Hátha olvassák a gyártók is és nekiállnak lefejleszteni! :)
A cikk megírását a Provident támogatta.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Rónarider 2018.02.24. 18:30:26
Okosat pl. semmiképpen nem választanék.
Semmiféle netre/mobilnetre/wifi-re képes példányt.
2018.02.24. 19:53:18
Itt egy eset, hogy nem érdemes többet költeni hűtőre, mert az is rövid idő alatt bekrepál:
iflgazdasag.blog.hu/2018/02/23/rettegunk_a_szakembert_kihivni
2018.02.24. 23:46:58
Albert Ejstejn 2018.02.25. 01:46:10
tlantos 2018.02.25. 07:10:37
Egyebkent azzal sem ertek egyet, hogy vegyunk valami olcso proszto hutot.
Persze nem egyszeru, mert van feher meg ezust, eleg ritka egy igazan szep, elegans darab.
Nalunk a Sharp-ok bevaltak nagyon. Az egyik 10+, a masik 20+ eve teszi a dolgat hiba nelkul. Na jo, egyszer kiegett az izzo.
Beer Monster 2018.02.25. 10:34:34
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.02.25. 11:15:14
Nekem egy hűtőnél elég két funkció. Az egyik a no-frost, ez elengedhetetlen. A másik az, hogy lehetőleg inverteres legyen - ez jóval csendesebb és a fogyasztás is valamivel kisebb lesz. A tavalyelőtt vásárolt kombihűtőnk már inverteres - fagyasztóban sajnos akkor még nem láttunk ilyet, így simát vettünk.
"minden hűtőt le kell olvasztani bizonyos időközönként."
A 8 éves LG no-frost kombihűtőnket még soha nem olvasztottuk le, és a mai napig hibátlanul működik.
motoroskonyhaja 2018.02.25. 11:24:57
Beer Monster 2018.02.25. 12:23:36
Netuddki. 2018.02.25. 12:38:47
MaCS_70 2018.02.25. 14:17:25
A dupla ajtó és a fiókok is jópofák, viszont elég drágának tűnnek ahhoz, hogy ne legyenek rentábilisek.
Jó lenne látni erre valami kalkulációt.
MaCS
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.02.25. 16:53:49
"Hol lehet úgy venni hűtőt, hogy előtte meghallgatja az ember? A hangerőt, meg hogy nem kellemetlen a hangszín."
Hi-Fi szaküzletekben próbálkozz. :D
Amúgy vsz. bármelyik üzletben bekapcsolják neked, de nem sokat érsz vele, mert az üzlet háttérzajában biztos halkabbnak fogod hallani.
kvadrillio 2018.02.25. 19:32:35
2018.02.25. 20:28:58
Persze értem, hogy kinek mi tetszik, kinek mire van szüksége aszerint választ. Ezzel nincs is problémám.
Az energiaosztály pont akkor ér valamit, ha megveszel egy készüléket és azt minimum 20 évig meghibásodás nélkül használod. Na ilyen nem lesz a mostani gépek között az is tuti.
Ez puszta matek, mert hiába fogyaszt az kevesebbet, ha 3 év alatt elromlik és vagy javítani kell vagy újat venni. Ebben az esetben a régi hűtők is jobbak, mert ugyan többet fogyaszt, de nem fog tönkremenni egyhamar. Plusz nem idegeskedsz azon, hogy milyen sz@rt gyártanak és adnak el több százezer forintért.
Több elektronika,több funkció az egyenlő a több meghibásodási lehetőséggel. Hót komolyan nem értem, hogyha nekem ilyen lenne és elromlana a panel vagy bármely más funkció és azáltal nem hűtene a doboz, hát én biztos, hogy elvinném a gyártóhoz és vágnám be az ablakán a szemetét.
Legközelebb mibe tesznek tv-t, kamerát egyéb vackot?
Mosógépbe, mosogatógépbe,bojlerbe, kondenzációs gázkazánba?
Igen elkavarta a számlát meg a garanciális papírt, de ahogy írtad is az nincs leírva hány év jótállás volt rá. Könnyen lehet, hogy már lejárt a jótállási ideje.
Van az a mondás ami mindenre jó az semmire nem jó.
Persze tök jók a telefonok fotózhatsz videózhatsz vele, de azért egy profi fényképezőgéppel és videókamerával soha nem fogja felvenni a versenyt.
A hűtő meg olyan, hogy beállítod a helyére, aztán ott áll és hűt. Ennyi.
Tudom másnak mások az igényei, akkor fizessen érte, de ne károgjon, ha pár év alatt az is tönkre megy.
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.02.25. 20:37:27
"Legközelebb mibe tesznek tv-t, kamerát egyéb vackot?
Mosógépbe, mosogatógépbe,bojlerbe, kondenzációs gázkazánba?"
Na igen, majd a hűtőben is firmware-t kell frissíteni, hogy lejátssza a legújabb videókat. Aztán majd egy frissítés után épp csak a hűtéssel-fagyasztással lesznek gondok, és kiolvad a lefagyasztott áru, mire megjelenik a javítás.
MaCS_70 2018.02.25. 21:13:54
A gond nem a szolgáltatásokkal van, hanem a silányuló minőséggel. Sajnos már a "jobb" márkák is bevallottan 5-6 évre készülnek.
MaCS
motoroskonyhaja 2018.02.25. 21:18:45
A puszta matekról: míg egy normál A osztályú kombi hűtő évente 450 kWh/év fogyasztással bír, az én A+++ hűtőm 159 kWh-át fogyaszt évente. És én sosem számolok 20 évvel, noha tartós fogyasztási cikket vettem. Egy hűtőnél (de bármi másnál is) mindig előre tekintek, előremutató megoldásokon gondolkodok (hiszen elvileg tartós fogyasztási cikket vásárolok)hogy ne egy pár éven belül elavult cuccost vegyek. Az ilyen masináknál általában 10 évet határozok meg élettartamnak, és ezek a gépek maximum 5 év alatt behozzák az árukat az olcsóbbakhoz képest (de inkább jóval előbb). Mint a legutóbbi választásomnál, a mostani hűtőmnél is (csak hogy online maradjak :) Mindig számba szoktam venni mire is van VALÓBAN szükségem - erre írtam az aktív 0 fokos rekeszt állítható páratartalommal és a zöldség-gyümölcs rekeszt is - szintén állítható paraméterekkel. Sokan ugyanis megveszik a fenti frissárukat, aztán pár nap alatt kukázzák őket. Elárulom: nekem van olyan szívsalátám, ami több, mint 3 hetes, miközben az átlag hűtővel rendelkező emberek maximum egy hét után kidobják az alapanyagokat. Szóval sokan a normál napi fogyasztásra szánt dolgok kidobásával sem számolnak, pedig ez mekkora pazarlás! Amíg nekem egy mangó, vagy hónapos retek hetekig eláll az adott beállítások mellett, a legtöbben kidobálják a náluk megfonnyadt, ehetetlen cuccokat.
Nos -az energiafogyasztás mellett- nekem ez is fontos tényező, ahogy egy sor más. Magyarán: nem csak azt veszem számításba mennyibe is kerül a hűtő, hanem azt is mennyi pluszt ad (energia megtakarításban, élelmiszer-védelemben, stb). És akkor arról még nem is beszéltem, hogy milyen egyéb -fejlett- megoldásai vannak az élelmiszerpazarlás elkerülésére.
Sokismeretlenes egyenlet ez, aminek minden paraméterét érdemes komolyan számba venni, és azok alapján dönteni ;)
2018.02.25. 22:16:39
Rendben, mindenki olyat vesz amilyet akar.
Én maradok a fapad változatnál.
A mosógép az úgyis 5 év tökmindegy milyet vesz az ember. Ha tovább tart pár hétig, hónapig talán egy évig az már ajándék.
Feleslegesen nem erőltetem a full-full cuccokat.
MaCS_70 2018.02.26. 09:02:48
Mondok egy ellenpéldát:
Van nekünk egy Ocean típusú fagyasztószekrényünk. Nem egy takarékos darab, viszont 22 éve megy. Valamikor 2004 körül volt valami csereakció, amiben viszonylag kedvező feltételek mellett le lehetett cserélni akkor nagyon takarékosnak számító új készülékre -- évi 8-10e Ft megtakarítást kalkuláltam. Az ismerősi körben vagy öten éltek is a lehetőséggel, volt is nagy öröm, tényleg mérhető volt a fogyasztáscsökkenés.
Csakhogy azok a gépek már nincsenek meg. Sőt, legalább három helyen már az utódukat is ki kellett dobni!
Én tehát 14 év alatt kifizettem mondjuk 140e Ft extra villanyszámlát, ők meg alsó hangon is 200e Ft-ot a legalább kétszeri készülékcserére.
MaCS
Beer Monster 2018.02.26. 16:46:21
motoroskonyhaja 2018.03.01. 19:07:16
Az egyik előző kérdésedre: nem igazán tudtam meghallgatni pl. a saját hűtőmet, de rengeteg fórumon és kereskedelmi portálon utána olvastam a felhasználói reakcióknak. Az enyém nagyon csendes, persze vannak időnként "nyikkanásai", de nem zavaró. A poén az, hogy a felhasználói útmutatóban is le van írva milyen hangokat ad ki a gép (figyelj: bugyborékolás, kattanás, nyekergés!!!!!) de max a meghatározott zajszintig.
Szóval sokan parasztvakításnak gondolják ezeket a funkciókat, szerintem nem azok (ellenben rendszeresen lefagyasztják a lecsó alapot maguknak, és nem is tudják mennyibe kerül a fagyasztásuk havonta ;) )
Beer Monster 2018.03.03. 01:28:12
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.03.03. 11:36:37
Pedig kva egyszerű. Egy no-frost hűtő mindig száraz levegőt fúj be a hűtőtérbe, ezért a kérdéses rekeszekben csak magasabb RH-t (relatív páratartalom) akarhatsz. Beépítenek a rekeszbe egy elektronikus higrométert, egy egyszerű elektronika meg összehasonlítja a mért értéket a kívánt értékkel, majd az eredménytől függően vezérel egy kis ventilátort, ami szellőzteti vagy zárja a rekeszt.
Filléres cuccról van szó, ez pl. 620 forintba kerül:
www.hestore.hu/prod_getfile.php?id=8156
Én legalábbis így csinálnám
szikenszöcske 2018.09.01. 20:57:29
lakótérbe pedig nem tennék hűtőt ha színarany lenne sem.