Vidéki lány vagyok, a görögdinnye nekem olyan, mint városi gyereknek a sajtburger. Legalábbis vidéken nőttem fel. Gyerekkoromban a dinnyéért nekem csak le kellett hajolnom, de volt, hogy egyszerűen csak lehuppantam a dinnyeföld közepére, nagymamám félbevágott nekünk egy hatalmas zöld (igazából szinte fekete) gömböcöt és máris lakmározhattunk (addig is csönd volt és csak a dinnyelé szürcsölése hallatszott). :)
Még mindig érzem az ízét annak a lácacsékei görögdinnyének. Persze ezer éve nem érezhettem valójában, mert itt, a fővárosban ritkán jutunk finom dinnyéhez (piac ide vagy oda, nem az igazi). Lehet, hogy már nincs is olyan íz.
No, de hagyjuk a nosztalgiázást és térjünk vissza a jelenbe. Mókuspeti szólt a múlt héten valamikor, hogy látott a Tescóban fekete dinnyét (tudod, aminek nem csíkos, nem sárga, nem almazöld a héja, hanem annyira nagyon sötét zöld, hogy már majdnem fekete). Na, az az én kedvencem! Így hát kikönyörögtem, hogy vigyen ki Pöttyel (ő egy Smart :)), mert mutatni akarok valamit a mókusainknak és ehhez bizony dinnye kell!
Görögdinnye-limonádé mókus módra – két ízesítéssel
Régóta tervezem, hogy megpróbálok olyan gyümölcsökből is szörpöt készíteni, amikből mások nem szoktak. Hozok is majd izgalmasat hamarosan, de görögdinnyéből nem megy (szerintem nem alkalmas rá)! Viszont… készíthetünk szimplán, egyszerűen dinnyelimonádét.
Most kétfélét mutatok, de a kettőt akár kombinálhatod is és persze millió mókusképpen lehet variálni a pluszízesítéssel, fűszerekkel, akár egy másik gyümölccsel keverve, stb.
Cukor nélkül is édes a dinnye-limonádé
Tudom, hogy a limonádéba a nagy többség rak cukrot és így a neten keringő gyümölcslimonádékba is, de szerintem teljesen felesleges pluszban édesíteni, sőt, meg merem kockáztatni, hogy az a gyümölcs, amelyikhez cukor kell, annak még a helyén kellett volna maradnia, vagy csak egyszerűen nem finom, ha önmagában nem elég édes és punktum! Értem, hogy abban az esetben felvizezzük és úgy már kevésbé édes és akkor kell a cukor, de nem!
Nem kell víz sem, csak a dinnye!
Igazából nem is limonádé ez, hanem dinnyelé, de az úgy nagyon snasszul hangzik, és mivel kerül bele citrom (vagy épp valami más), így elfogadhatjuk, hogy ez limonádé, ugye?
Mindkét limonádé esetében ugyanaz az alapfelállás: dinnye megpucol (én mindig megmosom a héját előtte, hogy a vágással ne kerüljön a gyümölcshúsba semmi dzsuva, neked is ajánlom), feldarabol, kimagoz, trancsíroz, leszűr, ízesít.
Két fontos pont, amitől tökéletes lesz a dinnyelimonádéd
1. A dinnyének egy részét próbáljuk meg aránylag szépen felvágni, ránézésre guszta kis dinnyedarabokra (a többi pépesítve lesz, úgyhogy annak mindegy), vagy ha van dinnyevájód, akkor azzal harapj ki kis golyókat a gyümölcsből. Erre a legalkalmasabb persze az a része a dinnyének, ami középen van és általában magmentes és a legédesebb. Én mégis a nehezebbik utat javaslom, mert ha a dinnyelé elég édes, a kis dinnyegolyók vagy darabok át fogják venni a lé édességét, míg fordítva kevésbé működik, a legédesebb darabkák sem tudják a nagy adag levet beédesíteni. (Mókusistenkém, hogy mennyit tudok dumálni és mennyire képtelen vagyok röviden fogalmazni, pedig biztos, hogy kurtábban is át lehetne adni. :) Bocsi)
2. Mindenképp hűtsd le a kész limonádét felszolgálás/fogyasztás előtt, akkor is, ha jól behűtött dinnyével dolgoztál, mert az elkészítés során bizony pikk-pakk felmelegszik, ráadásul a turmixolás sem épp hűtő hatású. Márpedig a dinnye és így a dinnyelimonádé is, hidegen finom. Szóval erre hagyj időt, számolj vele! A jégkocka igazi megmentő lehetne, de ezt a limonádét semmiképp nem szabad higítani, úgyhogy akkor csakis olyan jégkockát használj, ami nem vízből készült. Hogy mi? Jobb, ha megmutatom!
Görögdinnye-limonádé citrommal
Ez a variáció úgy lesz tökéletes, ha a citromból kicsit bele is facsarunk a dinnyelébe, viszont nagyon fontos, hogy héjával együtt levágott karikák is kerüljenek bele és hagyjunk nekik időt, hogy az ízek összeérjenek. Ha semmiképp nem bírjátok kivárni, vagy hipp-hopp vendégvárónak készíted el, akkor vagdosd be a citromhéját pár centinként, úgy hamarabb kioldódik belőle az olaj, aminek az íze kötelező ehhez a verzióhoz. Higgy nekem! ;)
Görögdinnye-limonádé mentával
Ez a történet is egyszerű és egyetlen egy titok van, amit tudnod kell: mindig friss, de száraz mentát használj! Tehát igen, először mosd meg, majd várd meg, amíg megszárad (vagy ha rém türelmes vagy és sok időd van, törölgesd meg óvatosan egy papírtörlővel).
Nem tudom a tudományos magyarázatát (és nézd el nekem, ha most nem keresem ki) és az is lehet, hogy csak én képzelem be, de egyszerűen akkor jön ki a legjobban az íze a mentának és akkor marad igazán szép és friss a limonádéban a felszolgálásig a menta, ha szárazon kerül bele. Ne kérdezd! A mentakeverőkanál maradhat vizesen, mert azon jól mutatnak a friss vízcseppek, de azt mindenképp csak felszolgálás előtt rakd bele a limonádéba (addig le se vágd)!
A natív cikk megírását a Provident támogatta.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Pierr Kardán 2016.09.02. 14:49:04