A mókusok spórolnak.

spórolási tippek

Ezekből a gyógyszerekből és készítményekből mindig legyen otthon!

2017. július 28.

Egy igazi paramókus vagyok, aki csak azért nem készül fel a cunamira vagy vulkánkitörésre is, mert hazánkban ez lehetetlen, és mert nem árulnak hozzá külön segélycsomagot. Már óvodában fejből tudtam a mentők, tűzoltók, rendőrök telefonszámát, de ez a szüleim érdeme. Szóval, gondoltam összeírok egy listát azokról a gyógyszerekről és készítményekről, amik egy házi patika velejét adják, hogy te is felkészülhess a kisebb-nagyobb balesetekre.

gyogyszerek_vitaminok_otthon.jpg

Megnyugtató érzés, ha van otthon ezekből, de reméljük, nem kell őket használni. Akkor max. a lejárat miatt a kukában landolnak. De nem, ez nem számít pénzkidobásnak! Sőt! 

Praktikus listák jöhetnek? Gyere facebookra is és kövess, hogy a következőről se maradj le! 

Lázmérő

A legalapabb darab, ez még tuti nálad is van. Szuper választék van most már belőle (én a homlokon elhúzhatót szeretem a legjobban és azt a legkisebb keresztlányom is játékként kezeli, így nincs könyörgés). Mindenképp érdeklődj orvosodnál vagy gyógyszerészednél (jól nyomom a reklámdumát, mi? :)), hogy melyik a legmegbízhatóbb vagy legpontosabb.

Gél derék- és hátfájásra, sporthúzódásra

(Én utálom a krémeket, úgyhogy ha bármiből van gél, alapból azt választom.) Ha te olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy ezek a fájdalmak messze elkerülnek, akkor nagyon irigyellek, és nyugodtan kihagyhatod ezt a tételt a listádról. Bár nálunk legutóbb pont egy vendégbarátnak volt rá szüksége, amikor meghúzta a hátát, miközben a mi bútorainkat cipelte fel lépcsőn a kilencedikre. Huppsz! De akkor is jól jöhetnek a jól megválasztott krémek (a gyógyszerész tudni fogja, neked melyik kell), ha csak a nagy ugrabugrálásban megrántod magad.

hatfajasra_krem_otthon.jpg

Fájdalomcsillapító - kifejezetten fejfájásra

Egy erős és gyakori fejfájás akár komolyabb bajt is jelezhet, nem szabad semmibe venni, de ha nagy ritkán fordul csak elő, akkor jó, ha kéznél van egy-egy szem gyógyszer. (Természetesen csak vészhelyzetre, ha a természetes módszerek nem segítenek.) Nekem egy időben nagy szükségem lett volna szédülés ellen valami gyógyszerre, de azt nem tudtak ajánlani a gyógyszertárban, úgyhogy ha neked van bevált bogyód, örülnék, ha megosztanád velem. De az is jó, ha drukkolsz, hogy többet ne legyen ilyen gondom! :)

Egy erős fájdalomcsillapító

Van igazság abban, hogy az a fájdalom, ami egy elefántot is leterítene, már nem játék és azonnal orvost igényel. Egy bivalyerős fájdalomcsillapító tényleg csak a legszükségesebb esetekre ajánlott, semmiképpen rendszeres szedésre. Biztos mindenkinek beugrik egy olyan eset, amikor például az éjszaka közepén jutott eszébe a bölcsességfogának jelezni, hogy még megvan. Na, ilyen esetekre gondolok! Tudom, hogy az egyik legerősebb gyógyszer, de nekem olyankor sajna csak a Cataflam segít! :( Márpedig van, hogy nem vagyok hajlandó szenvedni. Pl. nyaraláskor. És szerintem, ez érthető!

Sebhintőpor, Betadine oldat, fertőtlenítő- és sebgyógyító krém

Különösebb magyarázatra nem szorul, csak egyszerűen jó, ha van otthon valamelyik. Horzsolásra, vágásra, berepedésre használhatjuk ugyanazt a terméket is, mint az égésre. Nálam ezekre külön termék van itthon (erre pl. Bepanthen plus krém), de szintén a gyógyszerész a te embered! ;)

Sebtapasz különböző méretekben

Sebtapaszt én nemcsak itthon tartok a fiókban, hanem a pénztárcámban is. Nem foglal sok helyet, könnyű, és nem romlik meg... és ahogy felénk mondják: nem kér enni (max. kap majd egy-két vércseppet).

Vannak olyan megátalkodott cipők, amik bizony próbára teszik a türelmemen kívül a lábamat is. Ilyenkor nagyon tudok örülni egy megbújó sebtapasznak a táskámban és többször segítettem már ki másokat is. Cuki mókus vagyok, ugye?

Sebkötöző és vattakorongok

Ha már nem elég a sebtapasz, akkor komolyabb baleset történhetett, úgyhogy amíg eljutsz az orvoshoz, ezeknek jó hasznát veheted. A vattakorong legtöbbször egyébként egy sminket használó barátnő vagy feleség kelléktárában is megtalálható, így erre nem feltétlen kell külön gondolni.

Hasmenésre gyógyszer

Ritkán előforduló, de annál kellemetlenebb probléma a hasmenés. Utazáskor én mindig viszek magammal pl. széntablettát. Persze ezeket sem lehet cukorka helyett szedni, úgyhogy nem bírom hangsúlyozni, hogy kérdezz utána, olvasd el a használatit, légy okos! ;)

Torokgyulladásra szopogatós tabletta, köptetőszirup, köhögésre gyógyszer, megfázásra forró italporok

Legjobb megelőzni a problémát, szóval tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ne döntsön le a lábunkról egy megfázás, vagy influenza.

Honnan tudod, hogy megfázás vagy influenza?

megfazas-vagy-influenza.png

Erősítsd meg az immunrendszeredet, öltözz rétegesen és melegen! Használj rendszeresen kézfertőtlenítőt, ha az utcán vagy tömegközlekedési eszközön megfogsz valamit, ha pedig valaki köhög melletted, ülj inkább távolabb tőle (és kérj elnézést, neki mindenképp kellemetlen, oldozd fel). Én nem vagyok az azonnal orvoshoz rohangálós típus, így ha mégis ágynak dönt a cucc, akkor megvannak a saját barátaim: nekem szirupból a Prospan jött be, a torkomra pedig mindig propoliszt szedek, de családon belül is mindenkinek más működik, úgyhogy próbálkozz!

Köhögés ellen pedig van egy szuper, jól bevált házi módszerem is. Nézd csak! 

kohoges_ellen_retkes_mez.jpg

Légúttisztító stift

Évekig nem tudtam a hivatalos megnevezését ezeknek az apró, fehér ketyeréknek, csak úgy ismertem, hogy Nózi. Van, hogy megváltás egy-egy mentolos szippantás, ilyenkor érzem, - nagy megdöbbenésemre -, hogy még mindig kapok levegőt az orromon keresztül is. És az nagyon felemelő értés, úgyhogy neked is bátran ajánlom. És még finom is! Mármint az illata! :)

Kamilla tea, méz, citrom

A nagymamám szentháromsága. Ha bárki beteg volt a családban, még meg sem kérdezte, hogy mi a baj, hol fáj, már főzte is a kamillateát, szigorúan sok mézzel és citrommal. Napi 3-4 liter megivása alatt nem hagyta élni a beteget, akinek nem volt ereje tiltakozni túl hevesen, és igaza volt. Csodafegyver, lepipál sok gyógyszert is, főleg ha egy kis gyömbérdarab is kerül bele. A tesóm semmi pénzért nem inná meg, hiszen a kamillától is irtózik és a méz sem a barátja, de ha te már nem úgy nőttél fel, hogy ez az alap, próbáld ki mindenképp!

Étrend-kiegészítők, ásványi anyagok, vitaminok

Mondhatnám, hogy ezekről mindenki döntsön belátása szerint, hogy szükségesnek érzi-e a használatukat vagy nem, és ha igen, melyiket, de nem ennyire egyszerű. Illetve pont, hogy egyszerű, mert ezekből soknak a hiánya kimutatható vérvétellel, különböző vizsgálatokkal.

Van, ami pl. évszakhoz van kötve (télen mindenkinél kimutatható a D-vitaminhiány, logikusan), van, amit csak időlegesen érdemes szedni, egy kis magnézium pl. csodákra képes, ha izomfájdalmad van, stb. Tudtad, hogy az sem mindegy, hogy melyiket mikor szeded (van, amit pl. kifejezetten du. kell, van amelyik vitamin vízben oldódik és van, amelyik zsírban), úgyhogy ezekre is figyelj oda!  Mondtam már, hogy kérdezd meg az orvosodat vagy gyógyszerészedet? ;)

Kalcium-pezsgőtabletta

Azért kapott külön pontot, mert megoszlanak a vélemények. Van, aki szerint ennek mindenkinél lennie kell otthon, hiszen bármikor rosszul lehet az egyik vendég, vagy családtag és allergiás tünetek léphetnek fel, amit hirtelen és gyorsan kell valahogy kezelni.

Kutatások alapján azonban nem segít, úgyhogy nem merem teljes bizonyossággal ajánlani, csak azt állítani, hogy nálunk bizony már bizonyított kisebb allergiás reakciónál, ami bőrpír, végtagpuffadás és erős viszketés formájában jelentkezett. Te hogy vagy vele?

Fogamzásgátló valamilyen formája

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy erre bizony gondolni kell, hacsak nincs kisbabaprojekt otthon. Én sokáig gyógyszerpárti voltam, de a pattanásos hátam elmagyarázta, miért jobb, ha gumira váltok. :)

Szúnyog-, és kullancsriasztó spray

Vannak, akiket nem szeretnek a szúnyogok és kullancsok (szerencsések), de ha te sem tartozol közéjük, akkor bizony e nélkül, nincs kirándulás, de még egy kellemes séta sem a vízparton.

Engem imádnak, így alapdarab akkor is, ha elviszem a kutyát fürdeni a szabadba, mert percek alatt megesznek, ráadásul az irtás miatt mintha újabban méreggel lennének töltve, és több napig tartó vörös duzzanatot hagynak maguk után. Fúj!

Ismered a házi szúnyog- és kullancsriasztó receptjét?
Ha nem, akkor
kattints és elmondom a tapasztalataimat.

Viszketés elleni szer, hűsítő hatással

Kiránduláskor mindig van a hátizsákban egy rovarcsípés vagy csalánkiütés elleni nyugtató készítmény. De pl. a szúnyogcsípés miatti viszketésre szuper házi receptem is van, a fenti linken erről is olvashatsz! ;)

Kullancskanál

Kirándulásnál szintén vidd magaddal! Nagyon ritkán kell szerencsére - mondhatni soha -, de ha szükséges, akkor nagyon.

Ne próbálkozz a neten terjedő házi módszerekkel, gyufával, meg krémmel megfojtással, inkább vegyél párszáz forintért egy kullancskanalat! Az a tuti! Én még ugyan soha nem használtam, de azt mondják, easy-peasy. Van tapasztalatod? Hallgatlak!

Ajakbalzsam

Nem sorolnám a gyógyszerek közé, és legtöbbször nem is a házi patika többi lakója mellett éldegél csendben és türelmesen, hanem a táskában. Ősszel és télen nagy szolgálatot tehet. Ha nem kedveled az színesített vagy illatos darabokat, már vannak unisex vagy kimondottan férfiaknak készült ajakbalzsamok is, sőt, biobalzsamok is, amiben semmi csúnyaság nincs. Igen, ezt is készíthetsz házilag is shea vajból, de ez egy következő cikk témája lesz! :)

Napspray vagy naptej

Nyaraláshoz nagyon tudom ajánlani, persze csak akkor, ha nem a világ legesősebb helyére mész, ott is egy pince régészeti feltárásában gyönyörködni. Igazad van, akkor nincs rá szükség!

Ebből is hihetetlen választék van már, én itt is a gél állagúakra szavazok (bár a kedvenc márkám - hawaii - már nem kapható, úgyhogy most keresem az új favoritot, szóval ajánlhatnál valamit)!

Égésre, leégésre

Nálam ez a Panthenol spray, ami már több konyhai balesetet (legutóbb a rizsfőző volt a hibás) és hosszabb, felelőtlen napon sütkérezést gyógyított már meg, a fehér, vastag habjával. És vicces is! :)

A nagyanyám ugyan a tejfölre esküszik és kaptam is a hátamra eleget kismókusként, de valahogy arról leszoktam. Tudod, milyen büdös az, amikor elkezd beszívódni? Jaj! Viszont működik, úgyhogy bátran kipróbálhatod!

Természetesen az a legjobb, ha mindenki személyre szabja a saját ellátmányát, és főleg ha orvoshoz fordul a nagyobb ! bajaival, és nem kezd öngyógyításba.

Ez utóbbit még gyakorolnom kell nekem is. Nálad mi van a patikásdobozban vagy a fiókban?

Ha van még olyan dolog, amivel kiegészítenéd a listát, írd meg itt vagy a facebookon... ott is várlak mókusszeretettel! ;)

A cikk megírását a Provident támogatta.

betegség egészség gyógyszer vitamin otthon megelőzés influenza megfázás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://sporolok.blog.hu/api/trackback/id/tr7012696759

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása