Nem ettél még csírát? Pedig jó dolog. Pozitív hatásai ősidők óta ismertek. Magas tápértékű, könnyen emészthető élelmiszer, ami koncentráltan tartalmaz rengeteg tápanyagot, és - kicsit gonosz módon :D - amit a növény a fejlődéshez használna fel, ezt csapoljuk meg mi.
Télen, vitaminhiányos időszakban ez különösen jól jön, de nyáron is jól járunk vele. Nem utolsó sorban pedig nemcsak egészséges, hanem finom is. Mókusrágcsának is tökéletes. :)
Ha viszont boltban akarod megvenni, egy kis dobozkáért is több száz forintot kell kifizetned és azt sem tudhatod, hogy honnan származik, mennyire friss, mióta áll a polcon. Problémát jelenthet még a termeléskor és szállításkor fellépő mikrobiológiai szennyezettség is.
A megoldás egyszerű és sokkal könnyebb, olcsóbb, mint gondolnád. Kísérletező kedvűek pár forintos befektetéssel és egy kis idővel kiváló minőségű házi csírát állíthatnak elő.
Lássuk hogyan készül!
Szerezd be a csíráztatáshoz alkalmas magokat.
Ezt megveheted bioboltban, de akár nagyobb áruházak polcain is megtalálhatók. A legnépszerűbbek a bab, borsó, brokkoli, búza, lucerna, retek, szójabab, vöröshagyma, vöröshere, mungóbab. Mindegyiknek más és más előnyei vannak, de alapvetően a sok vitamin és ásványi anyag mindenképp pozitív irányba tereli a szervezetünket.
Az ízük lehet semleges, vagy markánsabb, enyhén csípős is.
Mi most egy csomag retekcsíra-magot vásároltunk a piaci bioboltban 320 forintért. Ennek az íze - nem meglepő módon :) - a retekre emlékeztető, kicsit csípősebb. Ha a retket szereted, ezt is szeretni fogod és ezentúl kívánni is. Ez tuti!
Mi kell hozzá?
- mag (gondoltad volna? :D)
- egy műanyag tál
- egy konyhai szűrő
- + víz (nem sok, ne aggódj!)
Készítsd elő a magokat.
A magokat általában be kell áztatni. Hogy mennyi időre, azt ráírják a zacskóra (de te is kitapasztalod majd), ez pár órától egy napig terjed. A reteknek 8 órát javasolnak.
Fontos! Ne rakd bele egyszerre az összeset, én általában annyit rakok, hogy egy szűrő alján egy rétegben legyenek a magvak.
Indítsd útjára a folyamatot.
Sok megoldás van, lehet kilyuggatott műanyag ételdobozt használni vagy 1000-1500 forintért csíráztató edényt vásárolni, de a legegyszerűbb és legolcsóbb talán, ha felhasználod az előbb említett szűrőt és egy edényt, amibe vizet teszel. A szűrő alján nagyjából igazgasd el egy rétegben a magokat. Ez azért kell, mert ha fedik egymást, könnyen bepenészednek, a kisebb adaggal sokkal kevesebb a macera. A szűrőt rakd az edény fölé, hogy a párolgó víz nedvesen tartsa a magokat. A lényeg, hogy nem szabad sem kiszáradnia, de vízben állnia sem.
Az edényt nem kell sötét helyre vagy hűtőbe rakni, egyszerűen tedd ki a konyhaasztalra vagy pultra. Ha nagyon tűző napfény esne rá, akkor egy műanyag tányérral letakarhatod, hogy a nedvességtartalma ne párologjon el túl gyorsan.
Íme a fent említett egyszerű, legolcsóbb szűrő. Alá egy sima műanyag tál is jó, nekem most épp egy mérőedény került a kezem ügyébe. :)
A fejlődő csírákat időközönként át kell mosni. Általában elég napi kétszer, reggel és este. Egyszerűen átöblíted folyó víz alatt. Ez azért jó, hogy felfrissítse a zöldet, ne rohadjon be.
A csíráztatási időt megadják a csomagoláson, a reteknél pl. ez 3-4 nap.
Arasd le és fogyaszd egészséggel!
Mennyi az annyi?
Mi két személyre egy kis szűrővel csinálunk egyszerre, így a 320 forintos csomag körülbelül 10-12 csíráztatásra elég, azaz alkalmanként mintegy 30 Ft költséggel és egy kis víz segítségével friss, egészséges és finom táplálékhoz jutunk.
Mindegyik csíra picit máshogy néz ki és a méretük sem egyforma, de egy idő után már simán megismered őket. :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.