A mókusok spórolnak.

spórolási tippek

Így szerezz magadnak 90 napos visszavásárlási garanciát, majdnem bármire!

2013. december 30.

elallasi-jog.jpg

A visszavásárlási garanciában az a legjobb, hogy nem függ semmitől. Szó szerint visszaküldhetsz bármit csak azért, mert "nem tetszik". Komolyan.

A haladó és korrekt webáruházak ezt biztosítják Neked törvényi kényszerítés nélkül is, sőt, rendre hosszabb ideig, mint amennyit a rendelet előír.

Tehát, van egy '99-es kormányrendelet, ami a távollévők között kötött szerződéseket szabályozza. Köztük a számunkra is érdekes elállási jogot.

Mi az elállási jog?

Ha a neten veszel valamit, akkor távollévők között kötött szerződés jön létre. Azért, mert Te a fotelben ülsz, tehát nem az üzletben vagy.

Mivel neten vásárolva nem tudod megtapogatni a terméket, így az elállási jogodnak köszönhetően 8 munkanapon belül indoklás nékül visszaküldheted.

Mindig jól jön 90 gondolkodási idő? Kövess! ;) 

Mindig van elállási jogom?

Igen, (pár extrém kivétellel: romlandó dolgok, egyedi gyártás, stb.) mindig. Ráadásul erről még le sem tudsz mondani, ha esetleg valahol az aszf-ben átsiklanál rajta, akkor is van. Él és virul.

Honnantól számítódik a 8 munkanap?

A csomagod átvételétől számítódik, azaz amikor a kezedbe került.

A Tesco már szállít olcsóbban is. Tudtad? >>>

Hogy lesz a 8 munkanapból 90 nap?

Tudni kell, hogy ezzel kapcsolatban van egy Uniós irányelv, és ez alapján él a hatályos magyar rendelet. Mint annyi másban, itt is sikerült a magyar jogalkotóknak értelmetlenül túlszabályozniuk a dolgokat. Köszönjük.

A lényege, hogy a webáruháznak kötelező tájékoztatási feladatai vannak. Ilyen például

  • a bruttó végösszeg vagy az
  • áfa feltültetése és
  • ilyen az elállási jogod is.

Nos, minden webáruház aszf-jében meg is találod az elállási jogodról az információkat, azonban a rendelet szerint ez nem volna elég. Ugyanis ezt írja:

"papíron vagy más, a fogyasztó számára hozzáférhető tartós adathordozón"

Az internetet nem tartós adathordozó, hiszen tartalma tőlem függetlenül meg tud változni (más szerkeszti/törli).

Kislexikon is hasonlóan gondolkodik:

...anyagi eszköz, közeg, mely alkalmas adatok megőrzésére, tárolására... ...rögzített adatokat a gép működésétől függetlenül megőrzik...

Így ez nekem azt jelenti, hogy amikor megérkezik a kis csomagom, akkor a számla mellett papírra nyomtatva meg kellene küldeniük az elállási jogom tájékoztatóját. Igaz, CD-n és pendrive-on is küldhetik (haha). De az interneten elérhető aszf nem elegendő.

Webáruházzal foglalkozó cikkjeinket itt találod! >>>

Még sosem kaptál?

Nyugi, én sem, pedig mi mókusok rengeteg mindent rendelünk interneten. Azonban kinyomtatva még sosem kaptam meg a pár pontos kormányrendeletet.

Mi történik, ha nem kapom meg?

A magyar rendeletben sikerült ismét totál hülyén fogalmazni, azonban szerencsére az európai parlamentnek a mondatalkotás is jobban megy, így inkább azt idézem:

Abban az esetben, ha a szállító nem teljesítette az 5. cikkben előírt kötelezettségeket (pl. az írásos tájékoztatás -mókus), az elállásra nyitva álló időszak három hónap.

A vicc az egészben, hogy a tájékoztató megküldésének bizonyítási terhe is a webáruházé.

...A vállalkozást terheli annak bizonyítása, hogy a rendeletben meghatározott tájékoztatási kötelezettségének eleget tett...

Azaz, mégcsak nem is nekem kell bebizonyítanom, hogy nem kaptam, hanem neki hogy igenis kaptam!

TV 3 hónap gondolkodási idővel?

Ezek után nem is kérdés, hogy aki műszaki cikket vesz, az neten vásárolva rögtön 90 nap gondolkodási időt is kap mellé. Ennyi idő alatt pedig szépen át lehet gondolni a dolgokat. :)

Így csinálj magadnak havi 2 ingyenes készpénzfelvétet. >>>

Kibonthatom?

Persze, elállás esetén a webáruház köteles bontottan is visszavásárolni. Ezután pedig követelhet rajtad kártérítést, ha (!) nem rendeltetésszerű használatból eredő sérülés érte például a TV-t. Mivel a bekapcsolása és az X-faktor megnézése rendeltetésszerű használat, így köteles visszavásárolni.

Milyen költségek terhelnek engem?

Egyedül a visszaszállítás költsége.

Például mit tehetek meg?

Rendeltem könyvet netről. A felénél befejeztem, mert nem volt jó a sztori és az író stílusa is pocsék volt. Nem kaptam tájékoztatót és a könyv olvasása rendeltetésszerű használat. Tehát, majdnem kiolvastam -  de 3 hónapon belül -, mégis visszaküldöm.

(Eredetileg 10 példát írtam le, de töröltem, mert nem visszaélésre való felhívás a mókuscélom. :) )

Egy másik gyakori jogos példa, amikor ajándékba kapunk valamit, ami már megvan, vagy csak nem tetszik, nem jó a méret, stb. Sokszor nem 8 napon belül kapjuk meg az ajándékot, így jól jöhet ez a 90 nap.

Miért írom?

A mókusok nem értenek egyet az ostoba jogi szabályozással. Kiskapunak tartom...

Ne feledjük el, hogy a jóhiszeműség és tisztesség elve ránk is vonatkozik. Így, nem is volna szép kihasználni ezt a kiskaput. Azonban természetesen ott van a másik oldal is, hogy azért, mert egy jogszabály hülye, attól még kötelesek vagyunk betartani. A webáruház is. Nyomtassa ki és küldje ki nekem és máris csak 8 munkanap lesz a gondolkodási időm.

Tehát: a legtöbb webáruház hibájából fakadó előnyökkel élni nem szégyen, míg visszaélni már az. Legyél jó mókus és a gonosz példámban írt lehetőséggel ne élj vissza. Azonban, ha valamivel kapcsolatban tényleg meggondoltad magad, akkor tudd, hogy 3 hónapon belül visszaküldheted, ha nem tájékoztattak a csomag átvételekor. Na, ebben az esetben nem szényen élni vele! Becsületes mókusnak lenni jó! :)

spórolás webáruház elállási jog

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://sporolok.blog.hu/api/trackback/id/tr945611402

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása