Ezen a télen többször is kaptunk egy-egy üveg pálinkát. A legtöbbje jófajta házi volt: kajszi, vilmoskörte, cseresznye, vegyigyümi. De volt közte egy, amit még az ellenségeimnek sem kínálnék, nemhogy a barátaimnak. Valami hiba lehetett a főzés során, vagy nem volt túl jó az alapanyag, ehhez én nem értek (lehet, hogy azért is kaptuk, mert a gazdájának se kellett. :P )
Jó ideje azon dilemmáztam, hogy mit tegyek vele:
- Elrakjuk nyárra? A kerti grillezés idején begyújtó folyadéknak kiválóan alkalmas lenne.
- Betöltsem a mosogatógépbe öblítőszer helyett?
- Meghagyjuk fertőtlenítőszernek? (56%-os a cucc...)
Bár az ötletek mindegyike működőképes (tényleg!), valahogy mindegyiket méltatlannak éreztem az “istenek könnycseppjéhez”. ;) És akkor eszembe jutott, hogy miképpen tudnám ezt az eltolt párlatot fogyaszthatóvá tenni.
Mézes-citromos pálinkát készítek belőle!
Ittál már ilyet? Én nem vagyok alkesz, de vállalom, hogy absztinens sem. Arany középút: minőségi alkohol, ritkán. És kóstoltam már a mézes-citromosat. Igaz, az valami gyári volt, amiről később kiderült, hogy az a gyártó se mézet, se citromot nem tesz a mézes-citromos pálinkájába (wtf??). De a házi, az teljesen más. Ebben valódi minden. No jó, tudom, hogy nem lehetne pálinkának nevezni, de jobb nevet egyelőre nem tudok. :)
Mi kell hozzá? Nem hosszú a lista.
- 1 liter pálinka
- 30-40 dkg méz (nekem akácom van most)
- 4 db biolime és/vagy biocitrom.
Annyira egyszerű, mint a faék. Kerestem a spájzban egy nagyobbacska befőttesüveget, abba beleöntöttem a páleszt, majd a mézet, és jól elkevertem.
Ha ennél komolyabb házi praktikákra és spórolási tippekre vágysz,
iratkozz fel mókus "150 napos kiadáscsökkentő tréning"-jére
és megtudhatod pl., hogyan készül a házi mosószer fillérekből.
Egy kivételével az összes lime/citrom levét kinyomtam, beleöntöttem a rosttal együtt. Az utolsó biocitromot megsikáltam folyó vízben, majd felkarikáztam és belepakoltam azt is az üvegbe. Alaposan elkevertem, majd jó szorosan lezártam (a pálinka szökik, ha nem vigyázol!).
Kb. három-négy hétig kell neki érni, közben párszor meg lehet keverni. Ennyi a titok és az eredmény garantált mókusvidámságot okoz.
Az enyém most így néz ki:
Ha összeértek az ízek, akkor leszűröm, betöltöm valami szép, karcsú üvegbe, és akár ajándéknak is kiváló.
Igen, a legjobb egy jól sikerült főzésből készíteni, de én most feljavításként csináltam ezt. És már most, az első kóstolásnál érződött, hogy semmi hibája nem lesz a cuccnak 3-4 hét múltán. :)
Amúgy a mézes, vagy citromos likőrök árai pöppet elrugaszkodottak: több, mint 8.000 Ft egy liter! Ebből a mennyiségből neked kb. 1,3 litered lesz, és csak mézet (kb. 500 Ft), lime-ot / citromot (kb. 300 Ft) és pálinkát (khmm, ajándék volt) kell beszerezni hozzá. És garantáltan lesz benne méz is, citrom is. ;)
Tehát, ha fel akarod dobni az alappálinkát valamivel, vagy ízesebbé tennéd a kevésbé finomat: dobd fel egy kis mézzel és citrusfélével! Halkan mondom: nátha, megfázás esetén kiváló “gyógyszer”! ;)
Még több mókustippért és rezsicsökkentő spórolós tippekért iratkozz fel a cikksorozatra is! >>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Hegyesi Csaba 2019.01.07. 19:09:50
Tudom kicsit régi a bejegyzés,de tetszett, kipróbáltam és most kellene egy kis segítség.
Hamarosan elkészül a finom naftàm,de mivel szűrjem le,hogy szép tiszta legyen????
Köszönöm
mokuspanna 2019.01.09. 11:45:01
Legegyszerűbb úgy leszűrni, hogy egy bármilyen szűrőbe raksz gyógyszertári gézt, mert azon minden apró dolog fennakad!
A végső színe/átlátszósága/stb., függhet a méztől is, de ha gézzel szűröd le, akkor lesz a legtisztább!
Sok sikert és egészségetekre!